Nájdi odvahu nasledovať svoje srdce a intuíciu 


   - oni už akosi vedia, kým sa chceš v skutočnosti stať.”

 

                                                                                Steve Jobs

11. marec 2019   >> Dominik to dá s nami! 

                      - 2%-tná výzva

    Oslovili nás s prosbou o pomoc, a ide o veľa…


    Jarmila a Braňo sa nedávno stali rodičmi malého Dominika. Jeho prvé dni na tomto svete nie sú ani trochu jednoduché. Braňo, otec Dominika, je vojakom elitnej jednotky - 5. pluku špeciálneho určenia. Je pripravený pomáhať iným. Kto pomôže jeho polročnému synčekovi?

    “Moja partnerka Jarmila otehotnela v decembri roku 2017 a Dominika porodila dva dni pred termínom v martinskej nemocnici ako zdravé dieťatko. Už na druhý deň sa však sťažovala, že mu hnisajú očká. Sestra povedala, že je to zápal očných spojiviek, že to prejde. Kvapkali sme len Ocuflash. Malému sa dlho držala žltačka, Jarmilka ho držala čo najviac na dennom svetle. Všimla si, že sa mu nezužuje zrenica na ľavom oku a už sa mu robí jemný film cez očko ako keď má starší človek šedý zákal. Očká mu hnisali stále. Okamžite navštívila obvodnú lekárku. Podľa jej názoru sme mali len vyplachovať. O dva dni prišla znova, predpísali mu Pamycon. Neprešlo. Prišla zas. Poslali ich k očnej. Tá povedala, že žiaden zápal tam nebol, že je to vrodený glaukóm a s Dominikom nás poslali ako s akútnym prípadom do banskobystrickej očnej ambulancie. Vrodený glaukóm na ľavom očku potvrdili a pridali zakrvácanie za sietnicou pravého očka. 

    S takýmto akútnym stavom Dominika prijali v bratislavských Kramároch. Tam mu očko operovali so záverom, že vraj to má z ťažkého pôrodu a mali sme doplniť genetické vyšetrenia rodičov na vrodený glaukóm. Pár dní po príchode domov Dominik začal odmietať sať mliečko. Bol horúci, hneď ráno so zvýšenou teplotou. Po hodine zas. Obvodná lekárka nás poslala do ružomberskej detskej lôžkovej časti na hospitalizáciu a sledovanie. O štvrtej ráno mal prvé viditeľné kŕče, Jarmilka privolala sestru. Tá ich však nespozorovala, tak nedokázala posúdiť čo sa deje. Po výmene služieb sestier sa dostavili ďalšie kŕče, tie už prítomná sestra registrovala. Okamžite bol privolaný prednosta detského oddelenia. Nevedeli čo s Domčom robiť, čo mu vlastne je, keďže nemal teploty a kŕče boli prítomné. Dominika urgentne previezli na banskobystrickú JIS-ku, kde mu urobili EEG a CT mozgu. Tam už boli viditeľné zápalové zmeny, poškodenie mozgu. Ďalším vyšetrením bola lumbálna punkcia (odobratie mozgovomiechového moku), ktorého výsledkom bolo zistenie prítomnosti zápalu v mozgu - herpesu. Dominikovi nasadili protikŕčovú a protizápalovú liečbu. Kŕče však pretrvávali a Dominik bol čoraz hlbšie zaintubovaný, aby jeho mozog pracoval čo najmenej, aby sa ďalej nepoškodzoval. Po piatich dňoch liečba proti kŕčom pomaly zabrala, Dominika začali prebúdzať, aby sa kŕče nevrátili. Sledovaný bol 24 hodín denne sestrou a lekármi. Keď bola celková liečba podchytená, preložili Dominika na Dojčenecký úsek, kde liečbu dokončili a prepustili nás domov. Boli sme zaučení pre rehabilitácie. Dominik mal ochabnuté svalstvo, hlavičku preležanú v jednu stranu, hrče na krku, rúčku v zápästí vykrútenú z kŕčov. Odporúčali nám včasnú rehabilitáciua orofaciálnu stimuláciu, keďže mal zavedenú sondu do žalúdka. Nik si netrúfol odhadnúť, či bude vedieť sať, piť, čo bude vedieť robiť. 

    Dominik má poškodený mozog. Zápalom si prešiel v čelovej časti, spánkovej časti a má zväčšené komory. Neurológ si netrúfa odhadnúť, čo bude s Dominikom v budúcnosti. Isté je, že to bude beh na dlhé trate. Očná tiež nevie, uvidíme vraj,  až keď bude vačší. Všetko ukáže vraj čas...


    Momentálne rehabilitujeme už tretí mesiac v štátnej nemocnici tri krát v týždni a u súkromnej rehabilitačnej sestry v Martine. Tá má viac skúseností s predčasne narodenými deťmi aj s deťmi s DMO. Pokúsila som sa požiadať o pobyt v martinskom rehabilitačnom centre. Tam by sme mali ísť v júli... 


    Proti Dominikovi hrá čas. Navštívili sme Adeli Medical Centr v Piešťanoch. Toto sa javí ako najvhodnejšia forma pre Dominkove zdravotné prospievanie. Liečebný pobyt v Adeli je finančne veľmi náročný a doporučili nám ho až v Dominikových šiestich mesiacoch. Tento termín sa blíži. Celková liečba a rehabilitácia sú veľmi náročné. Každodenná starostlivosť v domácom prostredí a každodenné návštevy lekárov a cvičení sú vyčerpávajúce nie len fyzicky, ale aj finančne.


    Budeme vďační za Vašu pomoc, 

 

                            Vaši Dominik, Jarmilka a Braňo.”


12. marec 2019 - aktuálne


    Tešíme sa! Veľmi milo nás prekvapil váš záujem - takmer všetky otázky, smerujúce ku nám súvisia s tým, že svoje 2% ste už sľúbili, no prispieť chcete - nech sa páči, tak ako je uvedené na baneri (po rozkliknutí) - prispieť môžete na účet, na ktorý majú Jarmilka s Braňom pasívny prístup (human2human - Fio banka - do poznámky uveďte “liečba - Dominik H.“ -  SK57 8330 0000 0027 0134 9351).

potrebné dokumenty na stiahnutie:

© human 2 human, 2018